Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu i to dosłownie. Według najnowszych badań Polacy spędzają w przestrzeni wirtualnej już ponad 23 lata swojego życia. Liczba ta z roku na rok rośnie. To jednak niejedyny trend wzrostowy. Jak się bowiem okazuje, nasze działania online przybierają różne formy: jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, udzielamy się na różnego rodzaju forach, korzystamy z najpopularniejszych platform sprzedażowych, czy tych oferujących założenie własnego bloga.
Jeżeli jednak chcemy zaistnieć w internecie także z własną stroną- do tego potrzebny będzie nam już hosting.
Strona, domena i hosting – czyli niezawodne trio
Każdego dnia w przestrzeni wirtualnej spędzamy średnio niemal tyle samo czasu, co podczas jednego dnia pracy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm ma swoją stronę internetową, a także coraz więcej osób prywatnych myśli o własnym kącie w sieci. Żeby to stało się możliwe, niezbędne są trzy podstawowe elementy: strona, domena oraz hosting.
Czym jest domena?
Najprościej mówiąc to po prostu adres naszej strony www. Witryna bez adresu nie istnieje. Dzięki domenie a właściwie unikalnemu adresowi łatwiej będzie trafić na nas w sieci. Każdy użytkownik, który jest zainteresowany pokrewnym do nas tematem – szybciej znajdzie nas w przestrzeni wirtualnej.
Do czego służy serwer?
To specjalne urządzenie (komputer), fizyczna rzecz, dzięki której nasza strona będzie miała zapewnione miejsce w sieci tak długo, dopóki jest obecna na danym serwerze. Prócz tego serwer zawiera w sobie wiele innych danych, które, chociażby pozwalają na szybkie zlokalizowanie naszej witryny w sieci przy pomocy przeglądarek. Przestrzeń
Czy możliwe jest założenie strony bez hostingu?
Oczywiście założenie własnej strony nie musi nas wiązać z usługą hostingową. Nie oznacza to jednak, że możemy mieć stronę ot tak. Do dwóch najbardziej znanych rozwiązań oprócz hostingu należą:
- zakup serwera – jest to jednak droga inwestycja, również jego utrzymanie nie należy do najtańszych rzeczy, sprawdza się jednak w przypadku bardzo dużych platform,
- strona tworzona na bazie większej witryny – wiąże się zazwyczaj z niewielkimi opłatami lub jest całkowicie darmowa. Główne wady tego rozwiązania polegają jednak na tym, że końcówka domeny nie jest zależna od nas, ograniczone jest także miejsce na dysku, liczba osób odwiedzających, nie może przekroczyć danego progu, wybór szablonów strony jest także ograniczony.
Hosting w praktyce
Większość osób, które decydują się na założenie strony www, korzysta z pomocy firm, które oferują usługi hostingowe. W praktyce uiszczając odpowiednie opłaty, otrzymujemy miejsce na serwerze danej firmy, czyli wyjmujemy go. Dzięki temu inni użytkownicy Internetu mogą zyskać dostęp do naszej witryny.
Jak znaleźć hosting idealny dla siebie?
Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujemy. Na wybór odpowiedniego hostingu będzie miało wpływ zarówno to, na jakie potrzeby powstanie nasza strona w sieci, jaki przewidujemy ruch, jak duża ilość baz danych czy jak bardzo rozbudowana pod względem graficznym oraz funkcji będzie ta strona:
- Hosting współdzielony SSD – to korzystne rozwiązanie pod względem cenowym, niemniej jednak oznacza, że zasoby serwera będziemy musieli dzielić także z innymi osobami, które zdecydują się mieć stronę i skorzystają z usługi hostingu współdzielonego.
- Hosting dedykowany – to rozwiązanie szyte na indywidualną miarę. Korzystając z niego, nasza strona nie musi już dzielić przestrzeni z innymi witrynami.
- Hosting VPS – jego główne działanie opiera się na zasadzie działania hostingu współdzielonego. Różni go jednak to, że serwer, z którego korzystamy, posiada wiele mniejszych partycji.
- Hosting w chmurze – to jedno z najbezpieczniejszych i najnowocześniejszych rozwiązań. Cloud hosting to wydajne i oszczędne rozwiązanie. Dzięki możliwości połączenia w jedną sieć wirtualnych serwerów, wiele danych może być rozłożonych sukcesywnie.